Продовжуючи вивчати загальні граматичні особливості іменників, ми розглянемо їх присвійний відмінок (Possessive Case of Nouns). Ця тема не така складна, якою здається на перший погляд . Єдиний нюанс - вживатися в присвійному відмінку можуть не всі іменники, тому розглянемо біль детально.
Як Вам вже відомо в англійській мові існує 2 відмінка:
- Загальний
- Присвійний
→ Відповідно в англійській мові:
1) The Common Case
2) The Possessive Case / The Genitive Case
Наявність всього лише 2-х відмінків в англійській мові спрощує її вивчення, адже у порівнянні з іншими мовами це дуже мало. Наприклад в російській мові відмінків 6, і закінчення іменників змінюються в залежності від них, в українській мові 7 відмінків, а в німецькій – 4. Багато століть тому відмінків було більше, проте з часом вони втратили своє значення.
Отже, давайте розберемося з відмінками в англійській мові. Загальний відмінок не має спеціальних закінчень і фактично відповідає називному відмінку (хто? / Що?) в українській мові. У цьому відмінку іменники вживаються в тому вигляді, в якому вони представлені в словнику і до них не потрібно нічого додавати.
Наприклад:
a chair (стілець)
a doll (лялька)
a phone (телефон)
Що ж таке Possessive Case of Noun? І чому його немає в українській мові? - Насправді, функції присвійного відмінка в англійській мові дуже схожі з функціями родового відмінка в українській. Possessive Case вказує на приналежність якогось предмета суб'єкту або особі, і навіть сама назва походить від дієслова to possess - володіти. Так само слід зазначити, що присвійний відмінок використовується тільки з живими іменниками (animate nouns), які називають людей і тварин.
Утворення Possessive Case of Nouns
Апостроф + закінчення -s = ‘s - Якщо іменник, що позначає власника має форму однини.
Наприклад:
A girl’s phone - телефон дівчини, до іменника girl ми додаємо апостроф + закінчення -s, таким чином присвійний відмінок вказує на те, що телефон належить дівчині.
В українській мові ми можемо спитати: чий? чия?, еквівалентом в англійській є - whose?
Example:
- Whose dress is it?
- It is mother’s dress.
- Чия це сукня?
- Це сукня мами.
Зверніть увагу на те, що noun в присвійному відмінку, що позначає власника, стоїть перед іменником, який називає предмет, що належить власнику.
Порівняємо:
a father’s computer – комп’ютер батька
a grandfather’s car - машина дідуся
Отже, слід запам’ятати, що якщо іменник стоїть в однині, то Possessive Case утворюється шляхом додавання апострофа і закінчення -s.
This is my friend’s guitar. Це гітара мого друга.
It is a popular writer’s poem. Це вірш відомого письменника.
Буває так, що предмет або предмети належать декільком власникам одночасно.
Наприклад:
журнал вчителів
книга батьків - як же правильно вжити присвійний відмінок в такій ситуації?
Розглянемо 3 випадки:
1) Якщо іменник позначає кілька власників і стоїть у формі множини, яка була утворена класичним способом, тобто шляхом додавання закінчення -s або -es, то в присвійному відмінку ми додаємо лише апостроф і ніяких закінчень.
teachers’ register
parents’ book - в таких випадках закінчення -s перед апострофом, позначає множину, а закінчення присвійного відмінка опускається для полегшення правопису і вимови.
В розмовній мові:
my friends’ hamster – хом’як моїх друзів
my friend’s hamster – хом’як мого друга → ці вирази будуть звучати однаково і потрібно буде здогадуватися за змістом про що йде мова – про одну або декілька тварин.
2) Ми пам'ятаємо про те, що в англійській мові є винятки, тобто ті іменники, які утворюють форму множини не згідно з правилом. В цьому випадку Possessive Case утворюється за допомогою додавання до іменника у множині закінчення 'S за аналогією з одниною.
women’s health – здоров’я жінок
children’s book - книга дітей
3) Якщо предмет належить кільком власникам одночасно і вони перераховані, наприклад, Чіп і Дейл то апостроф і закінчення -s додаються до останнього слова:
Chip and Dale’s house - будинок Чіпа та Дейла
Якщо предмети належать власникам окремо, то апостроф і закінчення -s додаються до кожного з них:
Chip’s and Dale’s boots – черевики Чіпа та Дейла.
Також слід пам'ятати про те, що значення приналежності передається не тільки за допомогою Possessive Case, але й за допомогою прийменника of, тобто значення речення залишається незмінним.
Порівняйте:
A child’s toy = a toy of a child = іграшка дитини
A boy’s hat = a hat of a boy = капелюх хлопчика