Уважних людей сьогодні не так багато і тому більшість питає, як стати уважною людиною, що для цього потрібно робити, які є секретні методики, вправи, поради. Розвинути уважність може кожна людина, але головне знати, для чого вона вам потрібна. Сконцентрувати увагу на чомусь, помічати деталі і «складати» їх в логічний ланцюжок, діючи при цьому швидко і безпомилково, деяким людям вдається без праці. Це говорить про те, що уважність - така якість, яке у різних людей проявляється по різному. При цьому практика показує, що увагу, уважність можуть бути значно поліпшені за допомогою тренування. Тому згадаймо, що увага може бути:
- довільною
- мимовільною
- після довільною
Наприклад, людина не вміє читати, але зауважив вивіску, букви, які кидаються в очі. Ця увага мимовільна. Щоб вчитися читати, потрібні зусилля, робота пам'яті - довільна увага. Вміючи читати, людина автоматично прочитує вивіску без додаткових зусиль, так проявляється після довільна увага. Говорячи про те, що увагу можна тренувати, ми маємо на увазі довільну увагу. Як же її підвищити?
Розглянемо кілька нескладних правил, як стати більш уважним:
- Увага до дрібниць є вимогою до багатьох професій, і природну здатність замінюють алгоритмом послідовних дій. Тобто людині дається інструкція, що, як і в якій послідовності робити, на якому етапі перевірити один елемент, на якому - інший. Власне, алгоритм дій допомагає увазі не тільки в професійних питаннях. Вивчене з дитинства правило: при переході вулиці спочатку подивися наліво, потім - направо, - врятувало не одне життя, змусило багатьох людей при певних обставинах бути набагато уважніше, ніж зазвичай. Діяти згідно з правилом, алгоритмом - це перша порада, як підвищити пильність. Складіть для себе якийсь список справ або процесів, які вам треба виконати, наприклад, по роботі і дотримуйтеся його. Перший час ви будете нагадувати собі про свій алгоритм, надалі процес піде автоматично.
- Втім, дуже важливо не пускати все на «автоматичний самоплив» - дуже часто наша неуважність пов'язана саме з цим: мозок настільки звикає робити щось на автоматі, що вже не звертає уваги на що ми робимо, що бачимо або відчуваємо в даний момент (саме цим користуються кишенькові злодії). Щоб підвищити уважність, важливо привчитися не просто ковзати очима по навколишньому середовищі, а й концентруватися на ній, іншими словами переводити мимовільне увагу в довільну, фіксувати в голові те, що бачиш або відчуваєш. На жаль, фіксувати все в принципі неможливо - у мозку в буквальному сенсі буде перевантаження від такого обсягу інформації. Спочатку вся інформація надходить в мозок, тобто проходить жорсткий фільтр, і те, що мозок вважає незначним, відкидається. Наслідком цього процесу стає те, що ви не відчуваєте годинник або браслет на руці, якщо довго їх носите (і цим знову ж користуються кишенькові злодії). Важливо втрутитися в цей процес і самому, свідомо вибирати те, на чому сконцентруватися. Цьому навику необхідно вчитися, проте з плином часу цей процес - хоча би більш-менш - буде даватися все легше і легше і дозволити вам підвищити пильність і стати наглядовою.
- Ще одна проста і нехитра порада: правильне харчування і достатній здоровий сон. Чекати уважності від втомленої людини, яка страждає від нестачі вітамінів або почуття голоду, неможливо. Недосипання позначається на уважності - це загальновідомий факт.
- Поспіх і квапливість - вороги уважності. Хочете розвивати увагу - покінчіть з поспішністю раз і назавжди. Краще все робити і планувати заздалегідь. Всім відомо, що неуважність проявляються найбільш яскраво, коли людина діє похапцем. Тут важливо ще й те, що якщо ми не будемо поспішати, у нас буде час зупинитися на всіх дрібницях, проаналізувати їх. Адже, як правило, неуважність проявляється саме в них - ми втрачаємо якісь важливі деталі. спочатку.
- Мотивація дуже важлива для тренування уваги. Стійкість уваги також залежить від мотивації. Тут слід зауважити, що ці мотивації - різного плану. У другому випадку часто мова йде про мимовільної мотивації. Але як би там не було - мотивуючий момент грає роль, пошуки мотивації дають шанс поліпшити уважність.
- Не варто займатися кількома справами одночасно. Деякі люди думають, що роблячи все відразу, вони діють продуктивніше. Хоча історія знає й інші приклади, досвід показує, що, як правило, середньостатистичній людині краще робити справи по черзі, дійсно концентруючись на кожному з них.
- Тренування пам'яті - ще один важливий момент. Можна помітити будь-яку річ - і забути її через секунду. Щоб тренувати пам'ять, можна вдатися до різних вправ, від гри в «Мемо» до спостережень за перехожими. Сподіваюсь зараз Вам стало зрозуміліше як стати уважнішим!