Вивчити вірш напам'ять - типове шкільне завдання з літератури. Однак не всім легко дається запам'ятати і гарно прочитати твір Лесі Українки,Шевченка чи Франка. Наша методика може здатися на перший погляд складною, що вимагає багатьох знань, але якщо ви будете слідувати їй і вдосконалюватися з кожним кроком, то з часом зможете швидко і якісно заучувати найрізноманітніші вірші.
Метод 1
- Прочитайте вірш вголос кілька разів. Важливо пам'ятати, що будь-які вірші, римовані чи ні, сягають усній традиції і припускають сприйняття на слух. Поезія була розвагою і способом розповісти історію задовго до телебачення. У ті часи, коли багато хто був не дуже розумний, поезія знайшла певні характеристики, включаючи риму і віршований метр, які допомагали запам'ятати вірш тим, хто не міг прочитати його з листа. Перш ніж ви почнете вчити вірш напам'ять, прочитайте його вголос кілька разів. Намагайтесь читати з виразом, наче розповідаєте слухачам історію. Знижуйте голос там, де потрібно спокійне оповідання, і виділяйте інтонацією емоційні моменти. Допомагайте собі жестами, щоб підкреслити найважливіше. Покличте на допомогу театральне майстерність. Дуже важливо читати вірш вголос, а не тільки про себе. Якщо ви його почуєте, то зможете краще вловити риму і ритм, і це допоможе його запам'ятати.
- Зрозумійте і відчуйте історію, яка закладена у вірші. Коли ви розберетеся з усіма складними словами, виразами і образами, вам потрібно усвідомити для себе його тему і сюжет. Якщо вам незрозуміло, про що йде мова у вірші, вам буде важко його вивчити, тому що дуже важко запам'ятати слова, за якими не бачиш ні зв'язку, ні сенсу. Перед тим як вчити текст напам'ять, ви повинні бути в змозі розповісти по пам'яті, про що воно. На цьому етапі не намагайтеся відтворити вірш дослівно - тільки короткий зміст.
- Знайдіть зв'язок між строфами. Не у всіх віршах розповідається подібним чином: спочатку сталося те, потім інше. Однак у всіх мова йде про щось, і в кращих прикладах - які зазвичай і вивчають в школі - відбувається розвиток від початку до кінця навіть при відсутності історії. Якщо сюжету як такого у вірші немає, постарайтеся зрозуміти його зміст і зв'язок між строфами або частинами.
- Зрозумійте, яким метром написано вірш. Метр - це ритм поетичного рядка, її структура, що характеризується кількістю складів і наголосів. Найуживанішим вважається ямб. І коли зрозуміємо прочитайте вірш вголос кілька разів, але тепер звертайте особливу увагу на його музикальність і ритм. Читайте його, поки мелодія вірша, включаючи його розмір, не стане для вас такою ж близькою і передбачуваною, як мелодія улюбленої пісні.
- Запам'ятайте структуру вірша.
- Прочитайте вірш вголос ще кілька разів. Зараз ви читаєте його набагато більш усвідомлено, ніж спочатку, так як розумієте тему вірша, його сенс, ритм, мелодику і структуру.
Може допомогти:
- Прочитайте вірш повільно і з виразом. Користуйтеся усіма новими знаннями, щоб поліпшити якість читання. Чим більше розуміння і емоцій ви вкладаєте в декламацію, тим краще вірш закріпиться у вас в пам'яті.
- Коли рядки вірша почнуть самі спливати в пам'яті, читайте все більше напам'ять і все менше дивіться в текст.
- Не бійтеся, проте, підглядати в книгу, якщо вам потрібно. Спирайтеся на текст стільки, скільки вам буде потрібно.
- Продовжуйте читати вірш вголос знову і знову, і ви побачите, що все більше і більше рядків згадуються самі собою.
- Поступово ви без зусиль перейдете від читання по книзі до читання напам'ять.
- Коли ви змогли прочитати напам'ять весь вірш, повторіть його не менше п'яти-шести разів, щоб закріпити в пам'яті і читати без запинки.
Метод 2
Мова піде про вільний вірш
- Будьте готові, що вільний вірш запам'ятовується важче, ніж метричний. Вільний вірш, чи верлібр, став популярний на початку двадцятого століття, коли деякі поети-авангардисти (наприклад, Езра Паунд) оголосили, що рима, віршований метр і поділ на строфи, які домінували в поезії впродовж всієї її історії, придумані штучно і не в стані відобразити істину і реальність. Навіть якщо ви завжди успішно вчили вірші напам'ять, не чекайте, що вільний вірш дасться вам так само легко. Будьте готові докласти більше зусиль. Якщо у вас є вибір, який вірш вивчити до уроку, а часу мало, то виберіть традиційну форму, а не верлібр.
- Прочитайте вірш вголос кілька разів. Для початку вам потрібно, як і в разі метричних віршів, відчути ритм. Хоча у вільних віршів і немає формальних властивостей, завдяки яким їх було б легше запам'ятовувати, але верлібр вільний у всьому. Коли ви читаєте вірш вголос, намагайтесь вловити інтонацію поета. Чи використовував він безліч ком, які сповільнили темп вірша, або дозволив словами литися безперервним потоком? Верлібр намагається максимально передати природний ритм мови, так що вірш, ймовірно, буде нагадувати ямбічний метр, який найближче до природного звучання російської, а також англійської мови. Чи стосується це до вашого вірша? Або ритм вашого вірша несподівано відрізняється від ямба? Наприклад, серед англомовних поетів Джеймс Діккі відомий рядками тристопного анапеста, розкиданими по його верлібри. [19] [20] Подібне переплетення розмірів можна зустріти і у А. А. Блоку - "Вона прийшла з морозу / розчервонілий". Читайте вірш вголос раз по раз, поки не відчуєте голос поета і не вбере музичний ритм.
- Знайдіть слова і відсилання, яких ви не розумієте. Так як вільні вірші - порівняно молодий жанр поезії, в них навряд чи трапляться архаїзми. Деякі поети, які пишуть в цьому жанрі, спеціально прагнули наблизитися до звичайної розмовної мови, а не до вишуканої поетичної. Однак поети розширюють межі мови і тому в художніх цілях іноді вдаються до досить рідкісним словами за допомогою словника.
- Знайдіть у вірші запам'ятовуються моменти. Так як ритм або рима не зможуть послужити вам підказкою, у вірші потрібно вибрати ключові точки, на які ви будете спиратися. Знайдіть такі моменти, які вам сподобалися або здивували вас. Нехай їх буде кілька протягом усього твору, так що воно виявиться розділеним на фрагменти, в кожному з яких у вас буде особлива, що запам'ятовується рядок або фраза. Навіть якщо вірш не розділене на строфи, ви можете вибрати по одному яскравому образу або словосполученню на кожні чотири рядки або на кожну пропозицію, незалежно від того, скільки рядків воно займає.
- Вбудуйте ключові фрази в короткий зміст вірша. Як і в разі метричного вірша, перш ніж намагатися його запам'ятати, ви повинні повністю зрозуміти зміст і сенс. Тоді, дійшовши при читанні до знайомої фрази, ви повинні згадати, що слідує за нею. Зосередьтеся на тому, щоб вбудувати "віхи" з попереднього кроку в короткий зміст вірша: ви повинні бути в змозі переказати його своїми словами, спираючись на них.
- Прочитайте вірш вголос ще кілька разів. До цього моменту ви вже повинні почати запам'ятовувати його завдяки списку ключових фраз і короткому змістом. Продовжуйте читати вірш вголос, і при кожному наступному прочитанні намагайтеся здійснювати шлях від однієї "віхи" до іншої, не заглядаючи в книгу.
Не засмучуйтеся, якщо з першого разу ваше прочитання буде неідеальним. Якщо ви засмучені, розслабтеся і перервіться на п'ять хвилин, щоб мозок відпочив. Не забувайте користуватися своїми "віхами" і коротким змістом, щоб запам'ятати всі рядки вірша по порядку.