Правила дорожнього руху - це своєрідний етикет поведінки і на дорозі, і на тротуарі. Стосується він не тільки водіїв, а й пішоходів, і тих, хто сидить за кермом скутера підлітків, і переходять дорогу матусь з колясками. Це як 10 заповідей, які необхідно знати і дотримуватися їх. Здавалося б, 40 квитків по 20 питань - всього 800 комбінацій, багато з яких перегукуються і взаємно пов'язані один з одним. Досвідчені водії їх вже скоріше не знають, а відчувають, слідуючи своїй інтуїції на рівні підсвідомості. Але ПДР змінюються до 4-5 разів протягом одного року і про всі нововведення їх необхідно знати не тільки для складання іспиту.

Досконале знання ПДР необхідно:

  • на екзамені;
  • для впевненості на дорозі;
  • при наявності прав, але відсутності знань;
  • для спілкування зі співробітником ДПС;
  • при тривалій перерві в практиці водіння.

вичення правил дорожнього руху

Як краще вивчити правила дорожнього руху

Краще вивчити правила дорожнього руху допоможе мнемотехнічний метод. Умовно, всі методи швидкого і ефективного запам'ятовування і не тільки ПДР можна розділити на 5 основних груп:

  1. Пам'ять і увага. Все, що аж ніяк не «чіпляє» - проходить повз. Внутрішня команда на необхідності фіксування інформації і знаходження логічного ланцюжка допоможе встановити смислові взаємозв'язки. Розуміння процесу допоможе його запам'ятовуванню. Зацікавленість і уважність - запорука включення короткочасної пам'яті;
  2. Асоціативне мислення. Основне завдання - прив'язати потрібні знання до вже наявних. Вибудувати свій асоціативний ряд для підключення до процесу запам'ятовування образної пам'яті;
  3. Структурування. Для запам'ятовування великого обсягу інформації необхідно розбити її на групи і підгрупи за певними критеріями. Це може бути розкладка по що дозволяє, забороняє і інформаційним дорожніх знаків, формі дорожніх знаків. Структура послужить каркасом для запам'ятовування всієї інформації;
  4. Повторення. Як би добре ви не вивчили питання квитка, пам'ять людини - процес динамічний і «освіжати» все вивчене необхідно для того, щоб інформація закріпилася;
  5. Мнемотехнічний. Заміна абстрактних сухих юридичних термінів на прості і зрозумілі абревіатури, рими, співзвуччя допомагають запам'ятовування великих обсягів інформації.

До мнемотехнічним методам можна віднести практику багатьох навчальних центрів «запоминалки». Це невеликі, часом не несуть особливого смислового навантаження, віршики чи звичні абревіатури, що допомагають запам'ятовувати складні моменти правил. Так, знайомий всім «СРСР», при вивченні порядку дій при початку руху означає світло-зчеплення-швидкість-ручник. А правило «Трьох Д» - «Дай Дорогу Дурню». За допомогою структурування інформацію легше запам'ятовувати. Для початку виділимо пріоритети в міру значущості:

  • регулювальник. Він здатний скасувати дію знака і сигнал світлофора;
  • тимчасові дорожні знаки;
  • постійні знаки під час відсутності або при непрацюючому світлофорі;
  • дорожня розмітка.

З огляду на те, що поява на дорозі регулювальника явище нечасте - сигнали регулювальника запам'ятовуються тільки на період здачі іспитів. Положення корпусу і рук регулювальника обов'язкові для виконання і водіями і пішоходами, але часто самі регулювальники застосовують не регламентовані правилами жести, і діяти доводиться по інтуїції. Зміна положення регулювальника - підстава завершувати розпочатий маневр, не створюючи аварійної ситуації.

Знаки дорожнього руху

Кількість дорожніх знаків більше 200 - це включаючи інформаційні та знаки додаткової інформації. Багато наочно показують, що поблизу працює евакуатор, або знаходиться пляж і місце відпочинку. Необхідно пам'ятати, що тимчасові знаки, встановлені на переносних стійках, мають переважне значення перед стаціонарними спорудами, встановленими на бетонних підставах. Не всі вони включені в екзаменаційні квитки, але знати їх необхідно. Для того щоб запам'ятати їх, можна відійти від звичної класифікації і сконцентруватися на формі знака, кольорі та інформації:

  • форма: коло, трикутник, квадрат, прямокутник;
  • колір: червоний, білий, синій, комбінований;
  • інформація: символ, цифра, малюнок.

Знаки круглої форми

Розпорядчі знаки

Розпорядчі знаки - круглі знаки на синьому тлі, регламентують поведінку водія за місцем розміщення знака і до першого перетину проїжджої частини Перше, що необхідно запам'ятати - знаки круглої форми. Це завжди розпорядчі та заборонні знаки. Виняток становить хіба що круглий знак пріоритету, що дає перевагу зустрічному транспорту. Дія, запропоноване зображенням в колі, порушувати не можна: червона облямівка у білого кола - рух заборонено, білий прямокутник на червоному тлі - в'їзд заборонений. Більшість заборонних знаків на білому тлі.

Розмітка

Дорожня розмітка може бути як горизонтальною так і вертикальною, як постійної так і тимчасової. Горизонтальна - написи, лінії, зигзаги, стрілки задають режим і організують рух. Вертикальна - чорні і білі смуги на елементах обладнання доріг або дорожніх спорудах - допомагають водіям завчасно побачити і визначити габарити і розташування споруд. Біла розмітка - постійна, жовта - тимчасова. Але, як і у випадку з дорожніми знаками, розмітка, нанесена жовтою фарбою, має пріоритет перед білою.

Знаки, що встановлюються на автомобілі

Знаки, що встановлюються водіями на своїх автомобілях, не дають їм ніяких переваг. Початківець водій або інвалід - знаки лише інформують учасників руху, але не зобов'язують їх робити які-небудь дії.

Поради по запам'ятовуванню ПДР

Велика кількість спеціальних сайтів і розроблених на них тестових онлайн програм допоможе в оцінці своїх знань. Для того щоб легше запам'ятати правила, необхідно задіяти моторну, слухову і зорову пам'ять: замальовувати, читати вголос, переглядати картинки-схеми, промовляти свої відповіді друзям або родичам. Для деяких простіше засвоювати інформацію за допомогою відео. Велика кількість спеціальних сайтів і розроблених на них тестових онлайн програм допоможе в оцінці своїх знань. Надійніше всього в цьому плані офіційний сайт Державтоінспекції. Тут ви гарантовано отримаєте можливість відповідати на актуальні в даний момент екзаменаційні квитки. За один день вивчити всі, ймовірно можливо але, швидше за все, спрацює короткочасна пам'ять. Це допоможе здати теорію ПДР на іспиті, але ніяк не допоможе при переміщенні за кермом по незнайомому місту. Складний матеріал краще засвоюється «на свіжу голову» в ранкові години. Закріплювати і повторювати пройдений матеріал потрібно не один за одним, а врозкид.