Необхідні запитання до себе при вивченні китайської мови

«Для чого вивчати китайську мову?» - питання суто особисте. Примусити вас вивчати китайську мову може як ваша професія, так і бажання пізнати величну культуру. На перший погляд, вивчення китайської мови може здаватись дурної думкою та пустою тратою часу, адже сьогодні найпопулярніша мова у світі – англійська. З іншого боку, сьогоднішній Китай – країна, котра розвивається колосальними темпами і у перспективі – найбагатша держава світу. До того-ж, ті, хто сьогодні наладять зв’язки з Китаєм, можуть отримати не поганий прибуток і нові можливості для розвитку у майбутньому.

Отже, вивчити китайську мову – перспективо і саме тому ця мова в останні декілька років набирає все більше шанувальників за межами Китаю. І якщо ви задумуєтесь над тим, аби вивчити цю мову, то задайте собі всього два прості питання:

1. Що мені дасть вивчення китайської мови?

2. Скільки у мене є часу на вивчення мови?

вивчити китайську мову

Який ваш мотив?

Мотиви до вивчення китайської мови можуть бути найрізноманітнішими: починаючи від бажання пізнати культуру Китаю: його філософію, поезію, театр, закінчуючи веденням бізнесу або еміграцією. Головне на цьому етапі чітко зрозуміти навіщо вам потрібно вивчати китайську мову, адже від цього буде залежати вектор вашого навчання.

Якщо ви хочете вивчити китайську мову для забави і галочки «Я це знаю», то першим ділом установіть чіткі рамки свого «знаю». Якщо ваша мета вміти сказати: «Привіт, як справи?» і зрозуміти що вам відповіли, то вам вистачить підкастів і відео-уроків на You Tube. А у випадку, якщо ви хочете читати і розуміти написане – то зробіть акцент на вивченні письма, вільно говорити – вчіть фразеологізми, приказки, а також історію Китаю.

А можливо ви хочете вступити до китайського університету? У цьому випадку треба налаштувати себе на складання тесту HSK (колега TOEFL, для англійської і DAF, для німецької). Для того, аби поступити до китайського університету необхідно вивчити китайську мову на 4-6 рівень із 12 можливих. Це відносно не складно, в порівнянні із самим навчанням у Піднебесній. Розуміти викладачів, їх почерк і спілкуватись на рівні з іншими студентами – ось що дійсно важко. Саме тому різноманітні курси по вивченню китайської мови пропонують програму у 1-2 роки і якщо ваша ціль – поступити до китайського університету, то починайте шукати курси підготовки до HSK вже зараз.

Для бізнесменів – інша специфіка: потрібно вміти впевнено говорити на китайській мові і оперувати китайськими цифрами, а також знати різноманітні терміни з логістики і нюанси ведення бізнесу з Китаєм. У цілому, навіть якщо в націлені на те, аби використовувати послуги перекладача, варто вивчити китайську мову на базовому рівні, адже у самому Китаї не кожен зрозуміє англійську, а ця навичка допоможе вам у повсякденних потребах.

Скільки потрібно часу аби вивчити китайську мову?

Ось ми і підійшли до питання часу. Тут, як і в інших мовах варто розуміти скільки ви готові інвестувати часу у вивчення китайської мови. Ця мова набагато складніша німецької і англійської разом узятих, адже має тисячі ієрогліфів, котрі не дуже легкі до запам’ятовування. Вивчити китайські ієрогліфи – велике досягнення, котре потребує великих інвестицій часу.

А додавши до цього поняття тоновості, правильну вимову і тематичну лексику ви зрозумієте, що вивчення китайської мови буде проходити далеко не один рік. До того-ж вам доведеться пожертвувати особистим часом, так як китайська мова потребує 100% віддачі від студента.

Труднощі у вивченні китайської мови

Справжні труднощі у вивченні китайської мови починаються тоді, коли ви вже вивчили базові ієрогліфи, більш-менш навчилися брати необхідний тон у вимові і аудіювання вже не у плачевному стані. Потрапивши у цей період до Китаю, ви почнете дуже швидко розвиватись. Ваш рівень мови буде збільшиться в рази і це продовжуватись десь 1-2 роки. Але потім, десь на рік третій, ви зустрінете великі труднощі у вивченні китайської мови.

Правильніше сказати непосильні труднощі. Статистика говорить, що через 3-5 років середній китаїст розчаровується у собі і своїх знаннях, після чого покидає Піднебесну і припиняє вивчення китайської мови. Цей феномен називається «скляною стелею», що означає, що у кожного з нас є своя межа знань, особисте обмеження, котре ми розумієм тільки стикнувшись з ним. Даний етап вивчення китайської мови пов’язаний в першу чергу з культурними відмінностями і якщо ви не можете їх прийняти як частину себе, то вас чекає доля середньостатистичного китаїста.

Окрім того, потрібно чітко розуміти, що у повсякденному житті ви не зустрінете чистого путунхуа, офіційної мови Китаю. У великій Піднебесній існують тисячі діалектів, що змінюють вимову так, що ви можете одразу і не зрозуміти яка це мова.

Чи варто вивчати китайську мову?

«Чи варто витрачати свій час на вивчення китайської мови?» - питання неоднозначне. Справа у тому, що за час вивчення китайської мови можна вивчити 2-3 європейські мови, котрі можливо і не такі перспективні, але користь від них можна отримувати вже зараз. А якщо серйозно підходити до вивчення мови, то необхідно розуміти, що навчання буде у вас забирати від 6 до 8 годин у день, що заставить вас відмовитись від багатьох речей. 

Але якщо ви маєте сильну мотивацію і готові перенести усі вищеописані труднощі – до починайте як можна скоріше. Вивчення китайської мови відкриє перед вами великі можливості і сильно розширить ваше світосприйняття. Головне відповісти собі на питання: «Чи стоїть гра зусиль?».