Поетапна інструкція по вивченню латині
Як ви вважаєте, можливо вивчити латинь самостійно? Так, це досить реально, якщо застосовувати правильні підходи до навчання. Єдина складність у вивченні латині полягає у тому, що усна практика з живими людьми буде майже відсутня, бо мова – мертва. Але при відповідній мотивації і старанні ви зможете вивчити латинь самостійно в домашніх умовах у найкоротші строки. Тепер промови Папи Римського, трактати Юлія Цезаря і вчення великих філософів минулого мовою оригіналу більше не будуть для вас абракадаброю і не зрозумілим набором звуків.
Крок перший – Придбати книгу-практикум
Починати вивчення латинської мови рекомендується з придбання книги-практикума по вивченню латині. Обов’язково, аби в даній книзі була велика кількість вправ і відповідей до них, бо вірогідніше всього займатись ви будете самостійно і перевірити вас буде нікому.
Прикладом подібного практикуму може слугувати Wheelock`s Latin, котрий вважається кращим виданням для самостійного вивчення латині. У книзі ви знайдете багато вправ з відповідями, а також посилання на групи по вивченню мови в Інтернеті.
Крок другий – Послідовність
Але мало придбати практикум по вивченню латині, потрібно його пройти. І дуже важливо, аби ви виконали кожну вправу і завдання у книзі. Навчання по практикуму полягає у тому, що вправи побудовані таким чином, аби збалансувати відсутність педагога, тому для того, аби гарно вивчити латинь в домашніх умовах важливо забути про лінь і робити кожну вправу у книзі від початку і до кінця.
Скільки часу необхідно для того, аби пройти всю книгу Wheelock`s Latin? В середньому, для того, аби пройти дану книгу-практикум, потрібно приблизно пів-року, але це на пряму залежить від вашої швидкості засвоєння інформації. Бували випадки, коли люди проходили книгу Wheelock`s Latin за декілька місяців, але бували й такі, коли на освоєння книги витрачали пару років. Тому швидкість вивчення латині на пряму залежить від вас і точну відповідь на дане питання дасть тільки практика.
Крок третій – Підходи до вивчення латині
Існують дві загальноприйняті школи вивчення латині, методи котрих сильно відрізняються. Перша школа робить акцент на граматиці і лексиці, (Wheelock`s Latin – явний тому приклад). Друга школа ставить в центр читання і великий словарний запас. Остання досить сильно сковує студента, бо головною персоною у навчанні стає педагог, від котрого на пряму залежить ваш успіх у навчанні. Яскравим представником цієї школи можна назвати The Cambridge Latin Course.
Крок четвертий – Оберіть метод навчання
Безперечно, метод першої школи підходить тим, хто налаштований вивчати латинь самостійно. Явною перевагою цього методу є і те, що студент має вільний доступ до книг і безлічі програм, заснованих на методології цієї школи. З мінусів можна виокремити наступні: великі вимогу до самодисципліни і наявність сильної мотивації, інакше шанс, що ви покинете навчання досить великий.
Явною перевагою другої школи є те, що вона дозволяє швидко навчитись читати і розуміти суть фраз, що допоможе значно швидше вивчити латинь. З явних мінусів можна виокремити наступні: велика потреба у професійному викладачі, майже повна відсутність підручників у вільному доступі і досить великі трати на навчання, як наслідок усього цього.
Крок п’ятий – Комбінуйте: читайте спочатку книгу, а потім переходьте до простого
Даний крок можна назвати комбінацією двох методів. Читати книги складніше і воно заставляє ваш мозок напрацьовувати навичку виловлювання суті написаного, бо одне слово на латині може мати декілька значень і якщо ви втратили ланцюжок логіки, то можете просто не зрозуміти написаного. А коли ви читаєте щось просте, то це дозволяє закріпити навички.
Чому читати на латині так важливо? Все просто: це найдоступніший метод практики, котрий можливий при вивченні латині.
Приклади книг, які можна використовувати для відпрацювання комбінованого читання:
• The Latin Vulgate Bible
• De Viris Illustribus
• Fabulae Faciles
• Перша і друга частини Latin Reader
Крок шостий – Думати на латині
Після того, як ви навчились читати і перекладати тексти на латині, настав час поставити собі амбіційну ціль: розуміти латинь настільки добре, щоб підсвідомо розуміти суть речення. Така амбіційна ціль потребує від вас вміння думати на латині. Це не легко, адже зазвичай, це вміння з’являється при живій розмові, тому у випадку за латинню вам доведеться прочитати і перекласти багато текстів. Знайти їх не складно, особливо якщо ви знаєте інші мови, або вмієте перекладати запити з українською на будь-яку іншу мову за допомогою онлайн перекладача:)
Крок сьомий – Використовуйте будь-яку можливість для розмови
Сьогодні велика рідкість зустріти людину, котра знає латинь. Але якщо вам випав шанс усної практики мови – не втрачайте можливості! Спілкування з людьми – кращий спосіб вивчити латинь. Крім того, ви можете вступити у різноманітні групи по вивченню латині у соціальних мережах, там ви легко знайдете людину, з котрою можна відпрацювати усні навички латині за допомогою Skype.
Крок восьмий – Створіть власний словник
У процесі вивчення латині ви будете записувати не мало нових слів, ідіом, котрі мають власне значення, не розуміючи котре не зрозумієш суті. А для того, аби цей процес не перетворився у щось буденне і не цікаве, ви можете почати складати власний словник.
По великому рахунку, за той час, що ви будете вивчати латинь, ви проведете цілу наукову роботу з класифікації і пошуку слів та ідіом. А створивши документ з розбивкою по заголовним буквам і тематичним ви не тільки полегшити собі життя з пошуком цікавих вам слів, а й по закінченню навчання зможете випустити власний словник, котрий має всі шанси допомогти не одному десятку людей вивчити латинь самостійно.
Крок дев’ятий – Читати сучасні твори на латині
Більшість людей і не підозрюють, що деякі сучасні книги, такі як Гаррі Поттер є у перекладі на латинь. Прочитавши ці книги, ви не тільки прочитаєте улюблені видання на іншій мові, а й значно урізноманітните власне навчання. Ось декілька прикладів сучасних книг у перекладі на латинь:
• Harrius Potter et Philosophi Lapis (Гаррі Поттер і філософський камінь)
• Harrius Potter et Camera Secretorum (Гаррі Поттер і потаємна кімната)
• Rebilius Crusoe (Робінзон Крузо)
• Insula Thesauraria (Острів скарбів)
Крок десятий – Прочитати трактати великих мислителів в оригіналі
Показником того, що ви вивчили латинь може слугувати ваша бібліотека прочитаних книг на латині. Спробуйте додати туди трактати великих мислителів в оригіналі, якщо ви зможете читати найскладніших авторів, тоді можете сміло заявляти, що опанували латиною.
Аби читати філософів давнин, котрі писали на латині, необхідно розуміти мову досконало, бо латинь – бідна на лексикон мова і значення речення може бути зрозумілим тільки тоді, коли ти знаєш усі ідіоми і їх різноманітні значення. Прекрасним стартом до вивчення подібних праць може слугувати витвір Юлія Цезаря «De Bello Gallico».
Успіхів у вивченні латині!